جامعه نابينايان شهرستان کرج

۸۶/۰۸/۰۱

نتایج یک تحقیق درپدیده "همسرآزاری " در همایشی در کرج ارایه شد.

نتایج یک تحقیق با عنوان "عوامل موثر در بروز همسرآزاری"روزدوشنبه در همایش "نقش خشونت خانوادگی در ناهنجاریهای اجتماعی " ارایه شد.

نتایج یک تحقیق با عنوان "عوامل موثر در بروز همسرآزاری"روزدوشنبه در همایش "نقش خشونت خانوادگی در ناهنجاریهای اجتماعی " ارایه شد.

مجری این تحقیق که خود محقق علوم رفتاری وعضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج است در این همایش گفت : جامعه آماری این تحقیق بیش از یک هزار زنی که مورد ضرب و شتم همسران خود قرار گرفته‌اند را در بر می‌گیرد.

دکتر "سعید شعبانی " افزود: در این تحقیق مشخص شد که بین سن این زنان و همسرآزاری، رابطه معناداری وجود دارد و زنان متاهل با سن پایین بیشتر مورد آزار و خشونت همسران قرار گرفته اند.

وی تصریح کرد: همسر آزاری بیشتر در زنان ‪ ۱۵‬تا ‪ ۲۵‬سال دیده می‌شود که این خود نشاندهنده کم تجربگی، نداشتن آشنایی با مهارتهای زندگی و فقدان آگاهی از چگونگی رویارویی با مشکلات زندگی مشترک است .

شعبانی اظهارداشت : در این تحقیق شغل مردان به چهار دسته شامل کارمند عالی رتبه، کارمند متوسط ،شغل آزاد و شغل آزاد وابسته تقسیم بندی شد که به گفته وی نتایج آن نشان می‌دهد همسرآزاری در میان مردان با شغل آزاد بیشتر است .

وی، مصرف موادمخدر و الکل، فقر اقتصادی خانواده مرد و سابقه ارتکاب جرم در مردان را از دیگر مولفه‌هایی برشمرد که زمینه های بروز خشونت و همسرآزاری را در خانواده های ایرانی فراهم کرده است .

شعبانی خاطرنشان کرد: هرچند تحصیلات و درآمد در کشورهای غربی یکی از عوامل موثر در همسرآزاری است اما این تحقیق نشان داد که مهمترین عوامل در بروز همسرآزاری در کشور ما ،مسایل فرهنگی و تربیتی خانواده هاست .

وی نداشتن علاقه ،فقدان تفاهم اخلاقی و تعدد زوجین را از دیگر عوامل موثر در بروز همسرآزاری در کشورمان ذکر کرد.

وی تصریح کرد: همسرآزاری یکی از آسیبهای اجتماعی پنهان است که معمولا در محیط بسته خانه شکل می‌گیرد و سبب از هم گسیختگی خانواده می‌شود که قربانیان اصلی آن زنان و کودکان هستند.

شعبانی یادآور شد: باتوجه به اینکه همسرآزاری یک معضل اجتماعی است وپیامدهای منفی فراوانی برای جامعه دارد ، مشارکت همه نهادهای اجرایی و آموزشی برای ریشه کردن این معضل بسیار ضروری است .

دراین همایش بیش از ‪ ۷۰۰‬نفر ازدانشجویان، استادان ،محققان، پرستاران، روانشناسان، کارشناسان علوم تربیتی، مسوولان محلی، استانی و چند تن از فرماندهان نیروهای انتظامی حضور داشتند.

این همایش یکروزه با همکاری دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج در سالن جاسبی این دانشگاه برگزار شد.

[ایرنا]

 

اخبار کرج از روزنامه ها و هفته نامه های محلی انتخاب می گردند، اين سايت هيچ مسووليتی در قبال صحت و سقم اين اطلاعات ندارد.

صفحه نخست
اخبار کرج
شهروندان و مسوولين
فروشگاه اينترنتی

 
راهنمای ۱۱۸
118 استان تهران
تلفن‌های ضروری
اطلاعات اصناف

معرفی شرکت شما
 

اطلاعات شهری
تاريخچه کرج
گردشگاه‌های طبيعی
مکانهای تاريخی
پيش بينی آب و هوای کرج
برنامه سينماها
نقشه حرکت مترو
زمان حرکت مترو از کرج
زمان حرکت مترو از گلشهر
گالری عکس
 
تفريحی
پخش زنده تلويزيونهای ايران
فال حافظ
طالع بينی

تماس با ما
نظر خواهی

 
  کليه حقوق اين وب سايت متعلق به شبکه اطلاعات شهری کرج ميباشد.
برداشت مطلب با ذکر منبع و لينک به وب سايت بلامانع است.
با حمايت شبکه اينترنت پرديس.