جامعه نابينايان شهرستان کرج

۸۳/۰۱/۲۲

کندر روستای از یاد رفته

در پشت کوه های سر به فلک کشیده البرز و در فاصله 24 کیلومتری مرکز کرج روستای کندر همچون ستاره ای در کویر می درخشد.

در پشت کوه های سر به فلک کشیده البرز و در فاصله 24 کیلومتری مرکز کرج روستای کندر همچون ستاره ای در کویر می درخشد.
کندر روستایی با قدمت بسیار کهن، که از آن به عنوان "کهنه در" یاد می شده است.
این روستا بزرگترین و پرجمعیت ترین روستای جاده چالوس است که شغل و درآمد اصلی مردم آن کشاورزی است.
متأسفانه مردم روستا از داشتن حداقل امکانات لازم برای زندگی محروم هستند. مردم روستا از داشتن حداقل امکانات لازم برای زندگی محروم هستند. مردمی که با تلاش پیگیر و شبانه روزی به کار کشاورزی می پردازند کشاورزی در روستا به روش سنتی است و مردم با مشکلات زیادی در زمینه تهیه کود و سموم آفات نباتی، کمبود آب کشاورزی، خشکسالی و سرمازدگی مواجه هستند.
هیچ یک از کشاورزان روستا بیمه کشاورزی ندارند و تمام امید آنها به اندک محصولی است که در تابستان برداشت می کنند و تمام سال باید زندگی را با آن سر کنند، که به هیچ عنوان کفاف معیشت آنها را نمی دهد. متأسفانه وزارت جهاد کشاورزی هیچ اقدام مثبتی در زمینه مکانیزه کردن کشاورزی و سیستم آبیاری قطره ای نکرده و کشاورزانی که تقاضای وام ساخت و تعمیر استخر را دارند با جواب منفی رو به رو می شوند. پرونده های بسیاری از مردم در پیچ و خم های اداری خاک می خورد و تنها جوابی که به کشاورزان داده می شود این است که هنوز نوبت شما نرسیده و یا امسال که گذشت تا سال بعد هم خدا بزرگ است!
بانک کشاورزی نیز با دادن یک وام سنتی که همه ساله به کشاورزان می دهد و مبلغ آن هم بسیار ناچیز (400 هزار تومان برای 000/10 متر مربع باغ) است نه تنها کمکی به حال مردم نمی کند بلکه سود چند درصدی آن عملاً مردم را مقروض کرده و کفاف زندگی یک ماه را هم نمی دهد چه رسد به آنکه آن را به تهیه مواد اولیه و … در یک سال بکار برند. این در شرایطی است که طبق ضوابط و مقررات کشاورزان باید در بانک اقدام به سپرده گذاری کنند و چنانچه حساب آنها فعال و مطلوب بوده و معدل کارکرد آنها از نظر بانک بالا باشد این مبلغ به کشاورزان تعلق می گیرد و این یعنی عدم درک وضعیت مردم.
بحث دیر کرد و سودهای ناشی از آن معضل دیگری است که بانک کشاورزی نمونه شهرستان کرج بزرگ باید پاسخگوی آن باشد. البته بدیهی است که آنها تعمیر را برعهده وزارت جهاد کشاورزی انداخته و آنها نیز نبودن و نداشتن اعتبار را مطرح می کنند. این در شرایطی است که در شهر افرادی تحت عنوان کشاورزی وام های چند صد میلیون تومانی می گیرند و جالب است که اعتبار برای آنها وجود دارد اما برای مردم زحمتکش روستاها وجود ندارد. لازم به ذکر است که این مشکل منحصر به روستای فوق نبوده و تمامی روستائیان کرج با آن دست به گریبان هستند.
اما کشاورزان با وجود اینکه کار آنها کفاف معیشت آنها را نمی دهد ولی تمام مشکلات را تحمل می کنند. کندر یکی از معدود روستاهایی است که مهاجرت در آن بسیار کم بوده و آنها با عشق و امید و تلاش به زندگی ادامه می دهند؛ اما چه کسی باید پاسخگوی مطالبات به حق آنها باشد.
فریاد خاموش مردم چه زمان به گوش مسوولان خواهد رسید؟ مردمی که در روزهای سرد زمستان و گرمای سوزان تابستان بار مشکلات بسیار را به دوش می کشند، سزاوار این همه بی مهری نیستند. این تنها گوشه کوچکی از مشکلات مردم در ارتباط با کار کشاورزی بود ضمن اینکه مشکلات بسیاری در روستا وجود دارد که در این مجال فرصتی برای طرح آنها نیست.
امید است مسوولان محترم و خصوصاً نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به این معضل بزرگ رسیدگی کنند.

[صبح کرج]

 

اخبار کرج از روزنامه ها و هفته نامه های محلی انتخاب می گردند، اين سايت هيچ مسووليتی در قبال صحت و سقم اين اطلاعات ندارد.

صفحه نخست
اخبار کرج
شهروندان و مسوولين
فروشگاه اينترنتی

 
راهنمای ۱۱۸
118 استان تهران
تلفن‌های ضروری
اطلاعات اصناف

معرفی شرکت شما
 

اطلاعات شهری
تاريخچه کرج
گردشگاه‌های طبيعی
مکانهای تاريخی
پيش بينی آب و هوای کرج
برنامه سينماها
نقشه حرکت مترو
زمان حرکت مترو از کرج
زمان حرکت مترو از گلشهر
گالری عکس
 
تفريحی
پخش زنده تلويزيونهای ايران
فال حافظ
طالع بينی

تماس با ما
نظر خواهی

 
  کليه حقوق اين وب سايت متعلق به شبکه اطلاعات شهری کرج ميباشد.
برداشت مطلب با ذکر منبع و لينک به وب سايت بلامانع است.
با حمايت شبکه اينترنت پرديس.